Kredyt studencki jest wypłacany w zupełnie innej formie niż standardowe kredyty. Pieniądze są nam wypłacane w comiesięcznych transzach, których wysokość ustala każdego roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obecnie kwota ta wynosi 600 złotych i jest wypłacana przez 10 miesięcy w roku (w trakcie trwania roku akademickiego).
Bardzo ważne!
Pada bardzo wiele pytań typu:
'Czy można zmienić wysokość transz?' lub
'Czy nie mogę dostać całej kwoty kredytu od razu?'
Zrozumiałe jest, że każdy z nas ma inne potrzeby i wymagania, jednak na dzień dzisiejszy nie ma możliwości zmienienia wysokości kredytu i sposobu jego wypłacania !
Niezależnie od innych czynników, kredyt studencki jest tylko jeden - taki sam dla każdego. Przyzwyczailiśmy się, że inne komercyjne oferty kredytów bankowych są bardzo rozbudowane i dostosowywane właściwie bezpośrednio pod potrzeby danego kredytobiorcy, jednak dla studentów jest na dzień dzisiejszy tylko ta jedna opcja. Na wielu stronach możecie znaleźć informacje o możliwości wyboru transzy: 400 zł lub 600 zł, jednak są one już nieaktualne. Podobno trwały rozmowy w ministerstwie nad podniesieniem transz do 1000zł lub możliwością rozbudowania oferty, jednak póki co nic z tego nie wynikło.
Wysokość kredytu studenckiego stanowi suma wypłaconych transz, przy czym nie może ona przekroczyć 60 transz, w przypadku studiów magisterskich 6 letnich (w tym wliczony już licencjat lub inżynierka - na każdy stopień studiów podpisujemy osobną umowę o kredyt), natomiast jeśli chodzi o studia doktoranckie, nie może ona przekroczyć 40 transz. Jak widać, najdłużej możemy pobierać kredyt przez 10 lat, przy założeniu, że jesteśmy na 6 letnich studiach magisterskich i robimy doktorat przez kolejne 4 lata.
Zazwyczaj studenci są na kierunkach 5-cio letnich i biorą kredyt od początku nauki, w związku z czym często potocznie mówi się, że kredyt studencki opiewa łącznie na kwotę 30 000 złotych, jednak w rzeczywistości, może to być suma pieniędzy (dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że niektóre osoby mogą się starać o kredyt dopiero na 2 i późniejszym roku studiów).