Strona główna
Kiedy brakuje środków na naukę nie trzeba rezygnować ze studiów
Kiedy brakuje środków na naukę nie trzeba rezygnować ze studiów

Kiedy brakuje środków na naukę nie trzeba rezygnować ze studiów


Wiele osób, które myśli o kształceniu się na studiach dziennych lub zaocznych. Jednak zdarza się tak, że nie ma na to pieniędzy, a nie zawsze podjęcie pracy przez pierwsze lata nauki jest możliwe. W takich wypadkach osoby do 25 roku życia mogą ubiegać się o otrzymanie preferencyjnego kredytu studenckiego.

Preferencyjne pożyczki dla studentów

Kredyt studencki to typowy kredyt gotówkowy, ale przyznawany na nietypowych dla tej formy pożyczki warunkach. Student, który zdecyduje się na tą formę finansowania nauki, otrzymuje comiesięczne transze, aż do ukończenia studiów. W zależności od decyzji banku może on być rozszerzony również na studia doktoranckie. Spłacanie natomiast jest dopiero uruchamiane 2 lata po zakończeniu studiów. Spłatę odsetek tej pożyczki jest dotowana przez państwo. Dzięki temu jest on przyznawany na bardzo korzystnych dla studenta warunkach.

Kredyt można otrzymać niezależnie od rodzaju studiów

Jednak nie każda osoba może ubiegać się o taką formę wsparcia finansowego. Przeznaczony jest on tylko dla studentów z rodzin niezamożnych o niskich dochodach. Co roku w grudniu Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ustala jaka jest maksymalna wysokość miesięcznego dochodu na osobę, w zeszłym roku było to 2300 zł. Jeżeli dochód rodziny jest wyższy to student nie może starać się o kredyt. Ważny jest też wiek osoby uczącej się, w momencie decyzji o przyznanie kredytu student nie może mieć więcej niż 25 lat.

Wsparcie dla niezamożnych osób

Kredyt studencki to doskonała forma wsparcia dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowych. Bank co miesiąc zasila konto studenta kwotą około 600 złotych, a on może ją spożytkować w dowolny sposób. Nie musi więc tłumaczyć się instytucji finansowej ze swych wydatków. Jednak to rozwiązanie ma też pewne minusy o których warto pamiętać. W ogólnych zasadach spłata kredytu następuje po 2 latach od momentu ukończenia studiów. Jednak w wypadku gdy się przerwie naukę, kwotę kredytu trzeba oddać jak najszybciej. W tym momencie zasada pierwszej pracy nie obowiązuje i warto o tym pamiętać, gdy podejmuje się decyzje o kredycie studenckim.

Banki udzielające kredytów studenckich

Paź 31

Jeśli pobierasz już kredyt studencki, do tego dnia musisz pokazać w swoim oddziale ważne zaświadczenie z uczelni!

Lis 15

Jeśli nie otrzymujesz jeszcze kredytu, a jesteś nim zainteresowany, pamiętaj, że tego dnia upływa termin składania wniosków!

Dla przedsiębiorczych

Twój StartupAkademickie Inkubatory Przedsiębiorczości