Podobnie jak w przypadku każdego innego kredytu lub pożyczki, także do uzyskania kredytu studenckiego banki wymagają zabezpieczenia, na wypadek niemożności spłacenia zaciągniętego długu (choć w pewnych okolicznościach możliwe jest umorzenie kredytu).
Banki stosują następujące formy zabezpieczenia kredytu:
Poręczenie w formie weksla.
Poręczenie na ogólnych zasadach ko- deksu cywilnego (najczęściej jest to podpis żyrantów, zobowiązujących się do spłacenia kredytu w przypadku, gdy kredytobiorca się od tego uchylił, bądź nie był w stanie pokryć rat kredytu - choć w tym wypadku mógłby zwrócić się o indywidualne dostosowanie możliwości spłaty kredytu lub/i częściowe umorzenie kredytu).
Poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego. W roku akademickim 2010/2011 wprowadzone zostały nowe zasady poręczenia kredytu studenckiego przez BGK. Poręczenie wynosi:
- 100% otrzymanej kwoty kredytu dla studentów, których dochód na osobę w rodzinie jest niższy niż 600 zł, a także dla studentów, którzy zostali częściowo lub całkowicie pozbawieni opieki rodzicielskiej (sierot oraz umieszczonych w rodzinie zastępczej, bądź placówce opiekuńczo-wychowawczej) - bez względu na obecny dochód,
- 70% otrzymanej kwoty kredytu dla studentów, których dochód na osobę w rodzinie jest niższy niż 1000 zł.
Za poręczenie kredytu studenckiego pobierana jest od kredytobiorcy prowizja w wysokości 1,5% poręczanej części wypłacanej miesięcznej raty kredytu.
Wniosek o poręczenie składa się w banku, w którym student ubiega się o kredyt.
Inne formy zabezpieczenia, bliżej nieokreślone, które bank jest w stanie zaakceptować (bardzo rzadko stosowane).